היתרי בנייה

בכל הנוגע לתוספות בנייה והיתרים – אפשר לבנות עלינו!

מעוניינים לבנות חדר על הגג, להוסיף ממ"ד, או אולי בריכת שחיה בגינה?
כולם יודעים שתוספות בנייה יכולות לשדרג את הנכס הנדל"ני, אך רבים נרתעים מלהיכנס לתהליך בשל הטיפול הכרוך בהוצאת היתר בנייה. כיום, בזכות תיקון 101 לחוק התכנון והבניה (הידוע גם בכינוי "חוק הפרגולות" או "רפורמת הפרגולות"), ניתן בקלות יחסית לקבל היתר בנייה, בטח ובטח במידה ועומדים לרשותכם אחוזי בנייה בלתי מנוצלים. באמצעות תהליך לא ארוך ניתן בסיוע גורם מקצועי, לקבל היתר בנייה ולישון בשקט. למעשה, אין הצדקה לחשוף את עצמכם לסיכון הטמון בבניית תוספת ללא רישיון, אשר עלולה להתגלות בעקבות הלשנה של שכן או ביקורת. ניתן להוציא רישיון בדיעבד, אך מדוע לא להסדיר את העניין מראש?

101 סיבות להשביח את הנכס – תוספות בנייה פטורות מקבלת היתר מראש

תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה מ- 2014, מאפשר הקלות למי שרוצה להוסיף לביתו אלמנטים כגון מחסן, פרגולה, גדר, סככת חניה וכד', מבלי לקבל היתר בנייה מראש. עם זאת, שימו לב: במקרים אלה, מחובתכם לידע את הרשות המקומית על תוספת הבנייה בתוך 45 יום מרגע התחלת הבנייה, ובחלק מהמקרים אף לצרף אישור מהנדס רלוונטי.

היום זה לא מה שהיה פעם – הליך מקוצר לרישוי תוספות בנייה

תיקון 101 לחוק קובע גם הליך מקוצר לרישוי תוספות בנייה, כגון סגירת מרפסת, תוספת ממ"ד ועוד (רשימת חלקית של תוספות בנייה בהליך מקוצר מופיעה בהמשך). חלק מתוספות אלה ניתן ליישם באמצעות בנייה קלה שהיא פשוטה ומהירה, כך שבתוך זמן קצר מרגע ההחלטה אתם יכולים ליהנות מחדר נוסף בבית, אשר נבנה כחוק.

כשמכירים את המערכת מבפנים, התהליכים מתקצרים

כיום, ניתן להגיש בקשה מקוונת במערכת רישוי זמין, הנידונה בהליך מקוצר שאורך שבועות ספורים. במסגרת ההליך המקוצר רשות הרישוי מחויבת להחזיר תשובה למבקש תוך פרק זמן קצוב, כאשר אם לא הוחזרה תשובה, הבקשה נחשבת מאושרת אוטומטית. במהלך התהליך ייתכן כי הועדה המקומית תבקש להוסיף אישורים, כמו אישור מהנדס על חוזק התוספת, או אישור שכנים. אנו ב- Four נשמח לעמוד לרשותכם בהגשת הבקשה המקוונת.

תוספות בנייה לגביהן (בין היתר) נשמח לסייע לכם:

  • תוספת ממ"ד
  • תוספת בנייה שאינה עולה על 25 מטר (לרבות חדר על הגג)
  • הוספת מרפסת זיזית למבנה פשוט (עד 14 מ')
  • סגירת מרפסת מקורה בחומרים קלים
  • הוספת כניסה נפרדת לבית קיים
  • סגירת חלל עמודים בקומת קרקע
  • שינוי בפתחי חזיתות או במעטפת המבנה
  • תוספת בריכת שחייה
  • תוספות בנייה קטנות (כגון פרגולה, גדר, מחסן, חניה מקורה, וכד')

במידה ואתם מעוניינים בתוספת בנייה אשר אינה מופיעה ברשימה זו, אנא אל תהססו ליצור קשר ונבדוק כיצד נוכל לסייע לכם.

צריך לדעת איך לבקש… היתרי בנייה בהליך רישוי מלא

היתר בנייה ניתן על ידי הרשות המקומית לאחר בדיקה ורק לאחר שהוכח לה על ידי מגיש ההיתר כי התכנון עומד בכל הסטנדרטים הנדרשים על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. גם לאחר העברת התיקון לחוק בשנת 2014, עדיין נותרו היתרי בנייה רבים שאינם נכללים במסגרת ההליך המקוצר והם דורשים רישוי מלא. בניגוד לעבר, תהליך רישוי מלא אורך מספר חודשים בלבד.
בבקשה להיתרי בנייה על האדריכל להגדיר את השימוש במבנה, חומרי גלם ובנייה, לבצע חישוב שטח ואחוזי בנייה, להגיש מפת מדידה מעודכנת, תכנון אדריכלי מפורט, ועוד. במקרים כאלה, על אחת כמה וכמה, יש צורך בסיוע של גורם מקצועי.

חותמים ש"כאב הראש" עלינו

למרות שהמדינה צמצמה משמעותית את משך הזמן הנדרש עד לקבלת היתר, עדיין מדובר ב"כאב ראש" לא קטן למי שזה אינו התחום שלו.  מאחר ועדיין נדרשת חתימת מהנדס לצורך הגשת בקשה (חתימה אשר עלות בצידה), עדיף לפנות לגורם גג אחד מקצועי אשר ירכז עבורכם את הטיפול בנושא, כולל הגשת הבקשה עצמה והחתימות הנדרשות. מאחר וישנם תנאים שונים לקבלת ההיתר בהתאם לאופי הפרויקט ומטרתו, מומחה שיגיש עבורכם את הבקשהוייצג אתכם מול הרשויות יכול לחסוך לכם זמן יקר (וכסף יקר עוד יותר).

אפשר לבנות עלינו!

הצוות ההנדסי של קבוצת רוי עמית הנדסה, עומד לרשותכם במתן מענה מקצועי לרבות החתימות הנדרשות. הצוות המנהלי והאדריכלי של Four יעניק לכם את מעטפת השירותים הנדרשת לצורך הגשת הבקשה להיתר.

נושאים נוספים

בנייה קלה

תכנון אדריכלי והנדסי

לפרטים ומידע נוסף צרו עמנו קשר