טופס 4 לבית פרטי

אחד הטפסים המוכרים ביותר בקרב האזרחים בישראל הוא טופס "איכלום מבנה" הידוע בכינויו טופס 4, הסיבה בגינה טופס זה מוכר היא פשוטה מאוד, בלעדי הטופס הנ"ל לא ניתן לחבר מבנה חדש לתשתיות המים, החשמל והטלפון.

כל מה שצריך לעשות כדי לקבל את הטופס הוא לקבל את אישורה של וועדת התכנון המקומית לתקינות המבנה, נשמע פשוט? זהו שלא! תהליך קבלת טופס 4 הינו תהליך ארוך המתחיל ברגע שבו רכשתם את המגרש ומסתיים ברגע שנכנסתם להתגורר בבית

בכדי לקבל טופס 4 למבנה נדרש להציג לוועדת התכנון והבנייה שורה ארוכה של מסמכים, אלו הם מסמכי תיעוד לביצוע תהליכי הבנייה, כל מסמך חסר או חתימה שפג תוקפה יעכבו את התהליך ויגררו עיכובים בקבלת הטופס. חשוב לוודא עמידה בכל תנאי ההיתר כפי שהם מופיעים בדף האחורי של ההיתר ואיסוף כל הניירת הנלווית לתהליך, עיקרי הטפסים אותם נדרש להציג הם:

  • עבור מחלקת הפיקוח על הבניה והפיתוח – אישור מודד מוסמך למיקום המבנה והגדרות בצירוף מפת מדידה עדכנית מעודכנת לששת החודשים שקדמו לתאריך ההגשה, אישור מהנדס ואישור קבלן.
  • עבור תאגיד המים המקומי – טופס עמידה בבדיקות מים וביוב ממעבדה מאושרת.
  • עבור בניית ממ"ד – אישורי גמר טיח, בדיקת בטון, אישור אטימות הממ"ד ואישור לקיום מערכת סינון.
  • עבור מחלקת תברואה ברשות המקומית – תנאי היתר הבנייה.
  • עבור מחלקת איכות הסביבה – אישורי הטמנת פסולת באתר המאושר לכך.


חשוב מאוד לתעד את כל מהלך הבנייה, התיעוד יכול להתבצע על ידי צילום אתר הבנייה, איסוף כל המסמכים הנדרשים בתנאי ההיתר ורשומות נוספות על פי שיקול דעתכם.

לפרטים ומידע נוסף צרו עמנו קשר