"כסף קטן" שחוסך "כסף גדול"

כל מה שרציתם לדעת על פיקוח עליון ולמה הוא יכול לחסוך לכם הרבה מאוד כסף בתהליך הבנייה

תהליך בנייה הוא תהליך מורכב, המערב עלויות גבוהות, חוסר ודאות, הפתעות בלתי צפויות וצורך להתמודד עם תחומים מקצועיים שבהם אנחנו, מה לעשות, לרב לא מבינים באמת. מכל הסיבות האלה יחד, נולדה הפונקציה שנקראת "פיקוח עליון".

האדריכל והקונסטרוקטור אמורים כל אחד מהזווית שלו, לפקח על תהליך הבנייה, אך גם כשהם עושים זאת באופן משביע רצון, עדיין ישנם תחומים רבים שנותרים פרוצים: חשמל, ביוב, מים, איטום, תאורה, בידוד טרמי, אקוסטיקה, מיזוג אוויר ועוד. הרבה מאוד נושאים חשובים נותרים ללא "בעל בית" וכשאין מי שלוקח אחריות הצרות לא מאחרות להגיע…

מפקח הוא בעל תואר בהנדסה אזרחית המשמש כאיש שלומו וכעינו הפקוחה של הלקוח לכל אורך הפרויקט והוא הגורם שמוודא כי האינטרסים של הלקוח בבנייה נשמרים לכל אורך הדרך.

משקיעים אחוזים בודדים, חוסכים עשרות אחוזים…
להבדיל מפיקוח צמוד אשר רוב האנשים אינם יכולים להרשות לעצמם משום שמדובר בהוצאה גבוהה מאוד, בפיקוח עליון מדובר על גורם מקצועי שמלווה את תהליך הבנייה במבט על, הוא נוכח באתר לרב בתדירות שבועית ובצמתים קריטיים, מאתר בעיות ופותר אותן לטובת הלקוח.
בפרויקטים של בנייה סטנדרטית, סוג זה של פיקוח חשוב וחיוני ואף אינו דורש עלויות שוטפות גבוהות. למעשה, מדובר באחוזים בודדים מסך עלות הפרויקט, אשר יכולים לחסוך ללקוח עשרות אחוזים בהמשך ועל כן מצדיקים את עצמם בוודאות.

מתי הזמן הנכון להכניס מפקח עליון לתמונה?
התשובה היא חד משמעית – כבר בשלב התכנון הראשוני של הפרויקט. המפקח הוא סמכות מקצועית המלווה את הלקוח לכל אורך התהליך, מהתכנון הראשוני ועד לגמר הבנייה והאכלוס.
שלב התכנון הוא שלב קריטי וכאשר יש בתמונה אותוריטה מקצועית שיודעת לפתור בעיות כשהן על הנייר בלבד ולצפות כשלים, ניתן לחסוך הרבה מאוד תקלות, לתכנן נכון יותר ולחסוך עלויות מיותרות. גם שלבי בניית התקציב ותזרים המזומנים של הפרויקט הם שלבים חשובים, במהלכם מפקח מנוסה יכול לוודא שסעיפי הבצ"מ (בלתי צפוי מראש) יצטמצמו למינימום האפשרי או במילים אחרות, עין מקצועית שתוודא שהכל בשליטה ושלא נכנסים ל"ברוך" כספי.

איך נמנעים מלהיכנס ל"פינות" עם קבלנים?
בשלב ההתקשרויות עם אנשי המקצוע למפקח תפקיד חשוב בהגדרת תחומי האחריות של כל גורם. כאשר אנו ב-Four לוקחים על עצמנו משימת פיקוח עליון, אנו מביאים יחד אתנו נוסחים של הסכמים סגורים מכל הכיוונים ומוודאים ששום דבר לא נפל בין הכיסאות. באופן כזה הלקוח יכול להיות שקט שההסכמים עליהם חתם עם בעלי המקצוע השונים יגנו עליו באופן מלא ברגע האמת.
לבסוף, בשלבי הביצוע השונים למפקח העליון תפקיד חשוב באיתור נקודות כשל, בעיות ואי התאמות לצרכי הלקוח ולצמצם את העלויות ללקוח בגין תוספות ושינויים. כשהגורמים האחרים בשטח אומרים "אי אפשר" , המפקח הוא זה שיגיד לכם האם באמת "אי אפשר" ויספק בכל רגע תמונת אמת מקצועית ומהימנה.

שום דבר לא נגמר עד שהמפקח העליון לא חותם
גם בסוף תהליך הבנייה למפקח העליון תפקיד חשוב. עפ"י חוק חייבת להיות סמכות המוגדרת כ"אחראי לביקורת", שהיא הסמכות שחותמת בסוף תהליך הבנייה ולמעשה לוקחת אחריות מלאה על כך שהדברים נעשו כראוי ועפ"י התכניות. כאשר אין בתמונה מפקח, למעשה אין מי שיחתום ולרב עלי המקצוע השונים – האדריכל, הקונסטרוקטור והאחרים המעורבים, אינם מעוניינים, ובצדק, לקחת אחריות על חלקים בתהליך שאינם תחת אחריותם הישירה. כך מוצא את עצמו לקוח שנמנע מלקחת פיקוח עליון בתחילת הדרך, משלם הרבה יותר בעת לחץ על מנת להשיג את החתימה המיוחלת שבלעדיה לא ניתן לקבל טופס 4.
פיקוח עליון – הדרך היחידה לישון בשקט במהלך בנייה
ב"שורה התחתונה", פיקוח עליון הוא הדרך הנכונה של מי שמעורב בתהליך בנייה לישון בשקט. מסוכן מאוד לחשוב ש"יהיה בסדר" ולהישאר חשוף ללא פיקוח מקצועי ובלתי תלוי.
לכן, העצה הטובה ביותר שניתן לתת למי שעומד להתחיל בפרויקט בנייה היא לא לחסוך דווקא בכסף הקטן, כי חסכון כזה עלול לעלות בסופו של דבר הרבה מאוד כסף, זמן ועוגמת נפש . התקשרות עם מפקח היא הדרך הבטוחה לעבור את הבנייה בשלום.

צרו קשר

שתפו מאמר זה, בחרו את הפלטפורמה שלכם!